Orienteering World Cup 2005
Orienteering World Cup 2005
Surrey Hills, England
Orienteering World Cup 2005
Search:

Results for non-Badge courses days 1 to 5

COLOUR-CODED RESULTS

DAY 1 - University of Surrey, Guildford

White (5)

1

Adam Waring

SN

8:32

2

Tom Jarvis

SO

11:58

3

Christopher Couldery

GO

13:49

4

Daniel Couldery

GO

15:38

5

Emma Hardcastle

SN

18:22

Yellow (7)

1

Rory Evans

MV

7:29

2

Sarah Abrams

GO

8:46

3

Katie/Alice Miller/Da

MV

9:15

4

Nikki & Mikey

MV

14:47

5

Stephen Bennett Imoge

MV

14:57

6

Katie Lugton

GO

20:05

Owen Wadey

MV

mp

DAY 2 - Mytchett & Old Windmill Hill

White (15)

1

Leanne Speakman +1

SELOC

12:11

2

James Errington

HH

12:24

3

Edward Lines

SO

12:42

4

Rhianna Denton

GO

13:01

5

Michael Hallett

BOK

13:41

6

Sami Hasaballa

BOK

15:52

7

Emma Hardcastle

SN

17:14

8

Louise Adams

SYO

18:51

9

Peter Errington

HH

19:16

10

Ellie Clemence

SWOC

19:53

11

Adam Waring

SN

21:01

12

Joseph Moore

BKO

22:41

13

James Nisbet +2

SMOC

28:09

14

Sarah Duckworth

DVO

31:22

15

Isabel Hill

DEE

39:51

Yellow (8)

1

Peter Beer

SN

15:10

2

Hugh Denton

GO

15:18

3

Ben Dawson

IND

17:14

4

Ruth Parkinson

SOC

20:29

5

Emily Blackford

BADO

23:14

6

Erica Thake

IND

26:08

7

Shaw Family

IND

36:17

8

Toby Waring

SN

38:13

Orange (14)

1

Angela Lucking

NOC

22:10

2

Viv Gibson

IND

28:50

3

Edith Parkinson

SOC

34:51

4

Stephanie Hardcastle

IND

35:09

5

Jane Harley

MDDXO

42:00

6

Heather Freeman

HH

44:28

7

Sophus Ermgassen

IND

46:24

8

Scott Phillips

IND

53:38

9

Philip Hardcastle

IND

59:26

10

Jennifer Quinton

HH

1:04:15

11

Susan Hobbs

IND

1:23:13

12

Clive Collins

IND

1:24:05

13

Eileen Speake

EBOR

1:41:06

Alan Wills

BKO

mp

String Course

Age

Michael Adams

8

03:00

Lousise Adams

6

04:20

Michael Hallett

7

03:00

Evalin Brautigan

9

03:20

Lauren Blunden

14

03:00

Emma Hardcastle

8

05:00

George Hardcastle

5

14:00

Marie McCormick

4

11:00

Tabitha McCormick

6

07:00

Bruce McCormick

5

08:00

Fraser Johns

3

11:00

Louise Horten

8

05:00

Rupert Hoff

6

04:00

Georgie Hoff

8

03:00

Libby Mercer

4

03:30

William Mercer

4

03:30

Edith Parkinson

11

03:30

Ruth Parkinson

8

06:00

Lily Collyer

2

12:00

Tom Ross

7

04:00

Stephen Elkington

7

04:00

Guy Ross

10

03:00

Matthew Elkington

10

02:00

Isobel Hill

4

16:00

Joseph Moore

6

07:30

Deborah Moore

10

03:30

Alex Moore

13

02:00

Fiona Bunn

6

03:30

David Bunn

4

06:00

Joseph Moore

6

03:00

Jenny Quintin

10

03:30

Ellie Quintin

6

04:30

David (Canada)

M21

03:30

Abigail Routledge

6

04:00

Tabitha McCormick

6

05:30

Bruce McCormick

5

05:30

Ben

?

08:30

Georgia

8

08:30

Christopher Green

7

05:00

Sarah Duckworth

4

09:30

Mairie Eades

4

10:00

Nicholas Jarvis

9

03:00

Tom Jarvis

6

04:30

Jenny Ross

4

07:00

Heidi Ross

6

05:00

Sarah Pedley

4

09:00

Nicholas Barrett

17mths

08:00

Alex Howlett

9

04:00

Fiona Bunn

6

03:00

David Bunn

4

05:00

James Nesbit

5

05:00

Rebecca Nesbit

4

04:00

DAY 3 - Winterfold

White (26)

1

James Errington

HH

17:26

2

Rhianna Denton

GO

19:23

2

Dylan Campbell

CLOK

19:23

4

Leanne Speakman +1

SELOC

19:34

5

Alasdair Pedley

EPOC

21:17

6

Aidan Sahni

SYO

22:04

7

Edward Lines

SO

22:11

8

Eden Mitchell

Peaslake

22:19

9

Sarah Jackson

DEE

23:37

10

Michael Hallett

BOK

24:13

11

Emily Tandy

SOC

24:40

12

Ellie Clemence

SWOC

25:17

13

Christopher Couldery

GO

26:09

14

Joseph Moore

BKO

26:13

15

Douglas Tandy

SOC

29:09

16

Chris Jackson

DEE

30:50

17

Ross and Duncan Birki

IND

31:24

18

Harry Ashenden

SPLOT

32:27

19

Louise Adams

SYO

32:29

20

Matthew Hearn

IND

32:32

21

Leslie Hearn

IND

32:33

22

Peter Errington

HH

32:39

23

Gemma Gostick

HH

36:20

24

Sarah Duckworth

DVO

38:39

25

Heidi Ross

HH

39:25

26

Nikita Cooke

IND

39:54

Yellow (17)

1

Sarah Abrams

GO

21:02

2

William Louth

WAOC

23:58

3

Suzie Chris Glew

SLOW

27:03

4

Amy Gellatly

IND

32:05

5

Kyle Cooke

IND

33:01

6

Ellie Upton

IND

33:06

7

Heather Freeman

HH

33:15

8

Sarah Gellatly

IND

33:56

9

Ben Dawson

IND

34:07

10

Ben Hilton

IND

34:59

11

Liam + Lewis James +

IND

35:01

12

Tom Cain

IND

35:10

13

Katie Lugton

GO

38:51

14

Kathleen Drewnick

IND

39:21

15

Diana Peacock

Sarum

44:51

16

Alec Coomber

MDDXO

46:04

17

Tom Oliver

OD

57:26

Orange (15)

1

Lewis Leianne Upton

IND

35:58

2

Philip Vokes

DEE

38:23

3

Jackie Olive

MV

43:52

4

Jonathan Wood

BKO

46:45

5

Eileen Speake

EBOR

48:58

6

Susan Hobbs

IND

49:35

7

Hayley Collins

DFOK

50:55

8

Ellen Singleton-Wood

BKO

52:57

9

Katie Lugton

GO

56:10

10

Matthew Morgan

IND

1:04:41

11

Daniel Morgan

IND

1:04:50

12

Sue Howes

SAX

1:06:37

13

Diane Myles

IND

1:07:06

14

James Peacock

Sarum

1:14:14

15

Rachel Collins

DFOK

1:14:33

Red (9)

1

Laura Birkinshaw

TVOC

56:03

2

Jonathan Compton

TVOC

56:18

3

Brett Farley

IND

57:21

4

Rob Grant

SN

1:00:50

5

Geraldene Compton

TVOC

1:02:18

6

Richard Baldwin

TVOC

1:03:58

7

Bobbie Baldwin

TVOC

1:04:41

8

John Last

TVOC

1:12:05

9

Marissa Essington-Bou

IND

1:14:14

Long Red (4)

1

Mike Webb

IND

49:55

2

Rob Kelly

IND

1:06:49

3

Vicki Webb

IND

1:14:22

4

Daniel Dunbar

IND

1:40:58

Light Green (22)

1

Steve McLean

SROC

33:08

2

Roger Lott

TVOC

33:24

3

Steve Wilson

OD

36:27

4

Arun Sahni

SYO

37:16

5

Dan Findlay-Robinson

IND

40:26

6

Peter Colbert

SWOC

42:55

7

Bruce Tandy

SOC

46:14

8

Jonathon Glenister

SO

48:13

9

Jane King

SO

54:55

10

Pat Schofield

WCH

58:45

11

Janet Mason

SO

59:25

12

Diana Hailey

OD

1:02:33

13

Yesim Sahni

SYO

1:11:57

14

Chris Wood

BKO

1:13:36

15

Christopher Bennett

IND

1:15:38

16

Fiona Hanstock

BOK

1:18:24

17

Julie Collins

DFOK

1:31:22

18

Ellie Rickman

IND

1:36:39

19

Scott Phillips

IND

1:44:02

20

Jane White

MV

1:44:29

21

Barbara Atkinson

IND

1:45:26

22

Wendy Juster

SO

2:10:08

String Course

Age

Nick Jarvis

M9

03:20

Sam & Isobel Kersley

M9 & W7

06:00

Jack Leitch

M6

04:30

Matthew Leitch

M6

05:30

Samuel Leitch

M3

10:20

Tom Butt

M14

03:00

Jonathan Crickmore

M12

02:50

Ellie Clemence

W8

06:00

David Bunn

M4

09:00

Fiona Bunn

W6

05:30

Sam Stradling

M16

09:00

Sammy Hassballa

M7

04:00

Zaki Hassballa

M11

06:30

Christopher Green

M7

10:30

Jocelyn Brett

W5

08:40

Oliver Brett

M3

11:40

Eliot Jones

M6

03:30

Ffion Jones

W3

08:50

Isobel Hill

W4

16:00

Eleanor Coomber

W6

10:00

Joseph Moore

M6

04:30

William Mercer

M9

03:40

Jack Mercer

M11

05:00

Libby Mercer

W4

12:00

Anna Bell

W4

12:00

Eleanor Rixon

W4

12:00

Sarah Duckworth

W4

20:30

Rachel Duckworth

W1

06:00

Oliver & Jamie Maynard

M4

05:00

Alex Lines

M10

05:00

Emmeline Velecky

W5

17:00

Dane Blomquist

M8

04:00

Mairi Eades

W4

14:20

Beth Ambler

W2

17:00

Bethany Kippin

W4

17:00

Eleanor Kippin

W2

20:00

Alasdair Pedley

M5

06:30

Sarah Pedley

W4

18:45

Cahr Minty

3

16:00

Isobel Minty

W1

16:00

Phoebe Sacares

W2

19:00

Eloise Sacares

W4

19:00

Ronan Sahni

M3

14:00

Louise Adams

M6

05:00

Aidan Sahni

M8

06:40

Katy Webb

W3

16:00

Ewan Winn

M1

25:30

Katie Conner

W8

08:00

Amy Conner

W6

09:00

Bella Williams

W6

04:00

Kate Skinner

W6

04:00

Alastair Thomas

M5

07:00

Michael Adams

M8

05:30

Naomi Edge

W5

05:00

Alec Coomber

M8

05:20

Eleanor Coomber

W6

06:30

Amy Kimberly

W9

04:40

Ben Smith

M6

05:20

Imogen Kelly

W6

07:00

Molly Kelly

W3

07:30

Nicholas Barnet

M1

18:00

Edward Lines

M7

04:00

Tom Jarvis

M6

06:20

Edward & Alex Lines

M7/M10

03:25

Will Emberton

M8

04:20

Gemma Gostick

W4

08:30

Emma Duckworth

W10

05:10

Brendon Hanson

M10

06:20

Bethany Hanson

W8

03:50

Harry Ashenden

M6

06:00

Sarah Gallatly

W10

04:05

Ellie Upton

W9

05:00

Jo Gallatly

W7

05:10

Amy & Mary Gallatly

W12/W3

05:00

Oliver Hannaford

M5

13:30

Christopher Hannaford

M8

13:30

Christopher Couldery

M8

09:30

Lilly Collyer

W2

18:00

Amy Conner

W6

05:30

Katie Conner

W8

05:00

Mairi Eades

W4

12:00

Ross Birkinshaw

M8

04:10

Duncan Birkinshaw

M6

07:00

Sarah Jackson

W6

07:00

Emily Tandy

W6

06:05

Douglas Tandy

M8

06:45

Christopher Jackson

M8

05:25

Harry Butt

M8

06:00

Jack Benham

M10

06:00

Naomi Edge

W5

06:30

David Bunn

M4

07:00

Fiona Bunn

W6

05:10

Edward Giles

M8

03:20

Kenneth Simpson

M6

06:00

Katy Webb

W3

15:00

DAY 4 - Battersea Park

White (14)

1

Emma Ansell

IND

7:03

2

Megan McGregor

IND

8:56

3

Leanne Speakman +1

SELOC

9:26

4

Callum Kellehar

IND

10:15

5

Louise Adams

SYO

10:17

6

Gemma Gostick

HH

10:37

7

Tom Jarvis

SO

11:25

8

Robert Young

HH

11:45

9

James Nairn

HH

12:30

10

Thomas Jones

SLOW

21:33

11

Alice Williams

HH

21:59

12

William Paul

HH

24:28

13

Zach de Beer Katherin

HH

34:41

Damir Krnic

IND

mp

Yellow (6)

1

Chris Young

Orley Farm

9:22

2

James Graham

TINTO

9:44

3

Ross Graham

TINTO

18:44

4

Sian Wilson Becky You

HH

19:43

5

William and Adam Blox

CROC

20:26

6

Riya/Aneka Sharma

HH

25:56

Orange (11)

1

Robert Jones

SLOW

16:44

2

Richard Cooke

Orley Farm

17:07

3

Heather Freeman

HH

18:47

4

Adrian Robinson

IND

18:58

5

Karen/Emma Jones

SLOW

22:06

6

Julie Collins

DFOK

23:36

7

Julia Whatley

IND

24:35

8

Wendy Gilby

SN

28:39

9

Liz Hughes +1

IND

29:11

10

Sue Howes

SAX

31:37

Ben Alexander

IND

mp

DAY 5 - Leith Hill

Yellow (7)

1

Michael Dixon

SO

11:09

2

Toby Waring

SN

12:37

3

Emma Hardcastle

SN

15:15

4

Nick Bennet

SN

16:45

5

Aidan and Owen

SO

24:22

6

Hannah Jones and Rachel Bu

SO

49:32

James Cole

WSX

mp

Orange (10)

1

Leianne Upton

Peaslake School

40:27

2

Mark Wright

IND

55:01

3

Margaret Melhuish

SO

1:23:01

4

Eileen Speake

EBOR

1:31:04

5

Nicholas Bene

SO

1:40:02

6

Rob Kelly

IND

1:44:27

nc

Andrew Hannaford

SO

25:41

nc

Ursurla Oxburgh

WAOC

51:33

George Richings

SO

mp

Claudia Baxter

SO

mp

Josh Holland

SN

mp

Oliver/ Jake Taphan/ Warin

SN

mp

Chrisholm/ Hiscocle

SN

mp

TRAIL CHALLENGE, Sunday 1 May, Winterfold

10k (11)

1

Simon Maytum

SAX

56:05

2

Phil Davies

SLOW

56:08

3

Stuart Parker

IND

1:03:01

4

Steve Rowland

Ranelagh H

1:05:51

5

Elizabeth Rocke

LEI

1:14:09

6

Sonia Rowland

Ranelagh H

1:14:33

7

Dominique Berland

IND

1:20:18

7

Sandrine Meichel

IND

1:20:18

9

Paul Brooks

SLOW

1:25:48

10

Maria Laura Bava

SLOW

1:25:50

11

Graham Pearson

QO

1:38:51

6k (6)

1

Julian Greenslade

SN

51:16

2

Paula Burgess

IND

1:00:54

3

Rachael Warnock

IND

1:19:37

4

Dominic Light

MV

1:19:39

5

Tim Light

MV

1:30:31

6

Hazel Light

MV

1:30:33

2k Mini (2)

1

Adrian Davies

SLOW

19:15

2

Sophie Light

MV

24:43

YOUNG ORIENTEERS FESTIVAL,

Monday 2 May, Battersea Park

GIRLS Y9, Y10, Y11 (8)

1

Alison Fryer

Barrow

13:26

2

Louisa Bridge

MoleVall

18:02

3

Alex Earley

Barrow

19:27

4

Sara Park

EssexSuf

20:17

5

Hayley Collins

MoleVall

28:33

6

Stephanie Jones

Barrow

29:48

7

Holly G/Hannah L

Wandsworth

33:35

8

Lucy Mason

LSWGandS

46:45

GIRLS Y7, Y8 (24)

1

Elizabeth Parkinson

Retford

8:05

2

Jemma Bell

Barrow

9:20

3

Catherine Taylor

Woking

10:28

4

Lynn Young

SLanark

10:42

5

Ellie Figueiredo

Kingston

10:57

6

Samantha Martin

MoleVall

11:14

7

Rebekah Bell

Woking

11:50

8

Sarah Abrams

MoleVall

11:58

8

Rachel Collins

MoleVall

11:58

10

Abigail Doherty

Barrow

12:17

11

Alanya Rigg

Barrow

12:39

12

Francesca Macvean

Guildfd

13:00

13

Danielle OConnor

Barrow

13:31

14

Amy Swanton

Farnboro

14:05

15

Elaina Davis

LSWGandS

14:15

16

Zoe Hopper

Farnboro

14:48

17

Chloe Dawes

Woking

15:06

18

Katherine Lugton

Woking

16:48

19

Jennifer Rowlett

MoleVall

18:03

20

Rebecca Redfern

LSWGandS

19:13

21

Jennifer Green

SurreyH

28:23

22

Amelia Pinkess

LSWGandS

43:38

23

Sophie Berman

Guildfd

55:32

Eliza Walter

Harrow

mp

GIRLS, Y5, Y6 (43)

1

Remmie C/Grace Sand

Retford

6:45

2

Nikita Gandhi

Harrow

7:29

3

Lucy Thraves

MoleVall

8:22

4

Danielle Clarke

Barrow

8:48

4

Kate Howlett

Harrow

8:48

6

Katherine Bett

Farnboro

8:52

7

Emma Stevens/Molly M

Hove

8:54

9

Olivia Kingston

Kingston

9:07

10

Victoria Little/Alexandra

Retford

9:19

11

Rebecca Wastell

EssexSuf

9:26

12

Emma De Beer

Harrow

10:01

13

Anna Haire

Wandsworth

10:06

14

Vicki Garson

Harrow

10:14

15

Nicola Rowlett

MoleVall

10:55

16

Abigail Sarjudeen

Hove

11:06

17

Holly Kingston

Kingston

11:36

18

Aylish Arnold

Barrow

11:51

19

Elly Neale

Harrow

12:24

20

Lily Gibbons

Farnboro

12:39

21

Rachel Martin/Ceri T

Brighton

13:03

22

Georgia G/Katie W

Wandsworth

14:16

23

Ailsa Dorman

Wandsworth

14:44

24

Katherine McClaughlin

Kingston

15:21

25

Sadie S/Tiffany G

LSWGandS

15:35

26

Amy Johnson/Tilly V

Oxford

15:44

27

Ellen Punter/Tilda R

LSWGandS

15:49

28

Laura Robertson/Lily S

LSWGandS

16:14

29

Zoey Myles/Victoria H

Retford

16:47

30

Gemma Sperry/Ellie B

Oxford

16:55

31

Georgia Bolton

Wandsworth

17:20

32

Isabella/Katie Purbrick

Oxford

18:09

33

Jessel Patel/Roxanne E

LSWGandS

18:14

34

Evie Sargent

Bexley

18:26

35

Rhiannon Ware

EssexSuf

20:11

36

Hannah Farmery

MoleVall

21:48

37

Charlotte Straws/Emma

Retford

23:52

38

Jade Bell

Kingston

26:49

39

Claudia Rozier

Farnboro

38:37

39

Shauni McG/Elizabetj

Oxford

31:27

Emma Reeves

Hove

mp

Hannah Brein/Shelley N

LSWGandS

mp

Emma Farmery

MoleVall

mp

Rebecca Eales

Farnboro

mp

BOYS Y9, Y10, Y11 (19)

1

Ralph Street

Kingston

9:33

2

James McMillan

MoleVall

10:10

3

Ian Prowse

Woking

10:34

4

Marcus Weatherburn

Barrow

12:38

5

Daniel Tanner

SurreyH

12:42

6

Christopher Baldrey

SurreyH

13:14

7

Jason Kulsdom

SurreyH

13:30

8

Charles McMillan

MoleVall

13:55

9

Simon Austin

Barrow

14:26

10

Thomas Lawson

Barrow

15:43

11

Andrew Hooke

MoleVall

16:06

12

David Wall

SurreyH

16:15

13

David Brice

Kingston

16:25

14

Fergus Stoddart

MoleVall

21:58

15

Matthew Stevens

Kingston

22:34

16

Edward Lucas

LSWGandS

25:33

17

Laurence McCron

LSWGandS

32:33

18

Patrick Phillips

LSWGandS

37:33

Harry Mishon

Hove

mp

BOYS Y7, Y8 (30)

1

Neal Prowse

Woking

7:50

2

Liam Carswell

Barrow

8:49

3

James Park

EssexSuf

8:52

4

Cameron Arnold

Barrow

8:58

5

Raheel Ahmed

SurreyH

8:59

6

Christopher Schofield

MoleVall

9:06

7

Christopher Dover

Barrow

9:38

8

Michael Young

Harrow

10:13

9

Ashley Henderson

Kingston

10:14

10

Max Waplington

Barrow

10:32

11

Andrew Bavin

SurreyH

10:43

12

Matthew Bennett

Woking

10:46

13

Elliot Finch

SurreyH

11:19

14

Thomas Yudin

Harrow

11:24

15

Sam Williams

Harrow

11:27

16

Marcus Ansell

Retford

11:47

17

Thomas Warman

Barrow

12:04

18

Jeremy Neale

Harrow

13:14

19

Patrick Maloney

Farnboro

13:59

20

Leo Evens

LSWGandS

14:47

21

Harry Deacon

Hove

14:52

22

Tom Maume

SurreyH

19:05

23

Alexander Hall

Woking

19:14

24

Henry Rogers

Farnboro

22:42

25

Jack Holmes

Farnboro

27:47

Douglas Sanderson

Retford

mp

Jonathon Austin

Barrow

mp

Chris Gilby

Woking

mp

Thomas Lindon-Smith

LSWGandS

mp

Adrian Davies

Kingston

mp

BOYS Y5, Y6 (43)

1

Nick Yudin

Harrow

5:58

2

Stephen Green

MoleVall

6:10

3

Henry Moxon/George S

Retford

6:44

4

Richard Cooke

Harrow

6:49

5

David Forshaw

LSWGandS

7:08

6

Alexander Lines

Hove

7:20

7

Michael Park

EssexSuf

7:29

8

James Barnes/Alec McL

Retford

7:50

9

Daniel Pearson

Barrow

7:55

10

Alex Ware

EssexSuf

8:28

11

Joey/Oliver

Wandsworth

8:40

12

Michael Ruiz/Kieran F

Oxford

9:12

13

Charlie Deacon

Hove

9:15

14

Ellis Farmery

MoleVall

10:58

15

William P/James D

Retford

10:59

16

Sandford Brown

Kingston

11:03

17

Thomas Kelly

Wandsworth

12:04

18

Alasdair G/Tomas C

Oxford

12:25

19

Edward Lines

Hove

12:29

20

Chris Young

Harrow

13:33

21

Nikhil Fox/Grace S

Brighton

13:45

22

Michael Dixon/Matt C

Brighton

13:49

23

Joe Cox

Farnboro

13:54

24

James Bacchus

Farnboro

15:06

25

Alex Bett

Farnboro

16:40

25

Tyler Hounsome

Hove

16:40

27

Charlie Felicien

Kingston

17:42

28

Peter R/Isambard W

Oxford

18:45

29

Patrick Symes

Wandsworth

19:08

30

Christopher McL/Musa H

Brighton

19:17

31

William Glasse

MoleVall

19:20

32

Amol Gundeti/ Edward R

Oxford

21:33

33

Jordan Munday

Bexley

21:38

34

Luke Hudson

Barrow

23:18

35

Ryan Wheeler

Kingston

23:45

36

Sampus/Nicolas

Wandsworth

26:56

37

Oliver Evans

Farnboro

27:45

38

Theo Clifford

Bexley

28:19

Christian G/Rupert I

Retford

mp

Hannah M/Elizabeth L

LSWGandS

mp

Furgus Thomas

LSWGandS

mp

Kyle McKenzie

Kingston

mp

Matthew Hooke

MoleVall

mp

powered by Firefly.NET Back to top